Hasar anında acil yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bunu mutlaka müşterisi olduğunuz sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak bildiriniz, sizin için gerekli olan yardımı en kısa sürede organize edecektir.

Hasar Anında Ulaşabileceğiniz Numaralar;

Maddi Hasarlı Trafik Kazalarında Yapılması Gerekenler

1 Nisan 2008 tarihinden itibaren, maddi hasarlı kazalarda,  polis veya jandarmayı çağırmadan, kendi aralarında düzenleyebilmeleri ve bu tutanakların sigorta şirketlerince yapılacak tazminat ödemelerinde belge olarak kabul edilmesi imkânı getirilmiştir. Bu düzenleme ile, trafiğin uzun süre aksatılmaması amaçlanmıştır.

1. Ölümlü veya yaralanmalı kazalarda mutlaka trafik polisi ya da jandarma çağrılması gerekmektedir.

2. Resmi araçların (Büyükşehir Belediyelerine ait toplu taşıma araçları hariç) karıştığı kazalarda da polis ya da jandarma çağrılması gerekmektedir.

3. Tüm özel araçlar ile Büyükşehir Belediyelerine ait toplu taşıma araçlarının karıştığı maddi hasarlı kazaya karışanlar kendi aralarında kaza tespit tutanağı tutacaklardır.

4. Kaza sonrası, mümkün ise kazanın oluş şeklini değişik açılardan gösteren birkaç fotoğraf çekildikten sonra, araçlar trafiği aksatmayacak şekilde uygun bir yere çekilecek, kaza tespit tutanağı orada düzenlenecektir. Fotoğraf çekilmesi zorunlu olmayıp, fotoğraf çekilmeden de araçların uygun bir yere alınması mümkün bulunmaktadır.

5. Araçların kaza mahallinden çekilmesi kuralı, yalnızca maddi hasarlı kazalar içingeçerli olup, yaralanmalı veya ölümlü kazlarda polis veya jandarma beklenecektir.

6. Maddi hasarlı kaza tespit tutanakları sigorta acentelerinden, Türkiye SigortaReasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) ile Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) internet sayfasından temin edilebileceği gibi var olan başka bir kişiden alınarak fotokopi yoluyla da temin edilebilir. Yola çıkılmadan önce söz konusu tutanakların temin edilmesinde yarar görülmektedir.

7. Söz konusu tutanakların mobil telefonlar aracılığıyla Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (TRAMER) sağladığı uygulamalar üzerinden doldurulması da imkân dâhilindedir. Söz konusu Mobil Kaza Tutana?ğı uygulaması sayesinde sürücüler, tutanak doldurma işlemlerini çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekte ve bu sayede tazminat süreçleri daha kısa sürede neticelendirilebilmektedir. Dolayısıyla, bu uygulamanın akıllı telefonlara Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin (TRAMER) internet sitesi üzerinden indirilmesi mümkündür.

Duyurular ve fırsatlar için

Sigorta Danışmanı

0262 311 70 20